Mirisi wellnessa
Kristijan Zulle
Svaki klijent koji uđe u Spa ili Wellness nesvjesno uključi sva svoja osjetila da bi „ispitao teren“ i odlučio da li je vrijedno njegovog vremena i novca. Pored ugodnog ambijenta, boja, profesionalnog tima od velike važnosti je i miris tog prostora. Miris je možda i najvažniji u tome hoće li klijent ostati ili otići. I to nije slučaj samo kod izbirljivijih klijenata.
Osjet mirisa iznimno je važan za čovjeka. Organi njuha počinju se razvijati već u trećem tjednu embrionalnog razvoja, značajno ranije od ostalih osjeta. Po rođenju osjet mirisa postaje najvažniji osjet kojim se beba koristi u prepoznavanju i snalaženju u novoj okolini. Nova istraživanja pokazuju da 3% našeg genoma otpada na olfaktorne gene te da je čovjek sposoban razlikovati i upamtiti preko 10.000 različitih mirisa. Osjet mirisa od olfaktornih stanica u nosu, živčanim impulsima prenosi se u limbički dio mozga koji je odgovoran za upravlja nesvjesnim, instinktivnim i autonomnim funkcijama te emocijama i sjećanjem. Stoga nije čudno da na 75% emocija koje svakodnevno generiramo utječe miris i zbog toga se smatra da je 100 puta veća vjerojatnost da se sjetimo nečega što smo omirisali nego li vidjeli, čuli ili dodirnuli. Danas se provodi sve više istraživanja koja nastoje objasniti važnost osjeta mirisa i istražiti načine na koje taj naš osjet možemo iskoristiti za svoje zdravlje i dobrobit, ali i u komercijalne svrhe.
Wellness je već odavno prepoznao važnost i snagu mirisa i to prvenstveno kroz koncept aromaterapije, tj. upotrebu eteričnih ulja u liječenju raznih bolnih stanja. Zahvaljujući razvoju tehnologije, neuroznanosti, osmišljavanju novih formula, korištenju kvalitetnih prirodnih i organskih sastojaka, ali i sve kvalitetnijim i mjerodavnijim istraživanjima koja dokazuju učinkovitost aromaterapije ona doživljava svoj novi procvat.
Niz kvalitetnih znanstvenih istraživanja dokazuju učinkovitost mirisa na ublažavanje boli, poboljšan san, smanjenu anksioznost i rjeđe jutarnje mučnine. Mirisi dokazano mogu pomoći u unapređenju kognitivnog učenja, ali i vraćanju sjećanja i promjeni emocionalnog stanja.
Aromaterapija postaje sve ozbiljnija metoda ne samo popravljanja raspoloženja ili uklanjanja nekog manjeg bolnog stanja nego se počinje primjenjivati i u kliničkoj praksi liječenja demencije i Alzheimerove bolesti. To je moguće stoga što osjet mirisa dolazi direktno iz u limbički dio mozga čovjeka čijom stimulacijom se potiču emocije i sjećanja. Interesantno je da je jedan od simptoma Alzheimerove bolesti gubitak osjećaja mirisa.
Mnogi wellness brendovi prepoznali su važnost mirisa i nastoje ih što bolje iskoristiti u svojim proizvodima i tretmanima. Jedan od takvih je i francuski brend Altearah BIO, koji inovativno kombinira aromaterapiju, chromatoterapiju, olfactoterapiju, oleoterapiju i masažoterapiju. Kroz svoje proizvode i tretmane nastoje utjecati na emocionalna stanja klijenata. To čine detektiranjem problema pomoću chromatoterapije kojom dolaze do spoznaje o emocionalnim potrebama pojedinog klijenta a potom pomoću aromaterapije nastoje utjecati na prepoznata emocionalna stanja.
Zahvaljujući prepoznatosti važnosti mirisa, ali i trendu povratka „prirodnom“ liječenju pretpostavlja se da će do 2026. godine tržište esencijalnih ulja biti vrijedno oko 15 milijardi dolara s tendencijom daljnjeg rasta.
Budućnost
Svijest o povezanosti mirisa s našim mozgom te potencijalu liječenja i stvaranja zadovoljstva kod svakog pojedinog korisnika otvara nove potencijale kako razvoja industrije mirisa, tako i novih istraživanja na ovu temu. Razvoj će ići u nekoliko pravaca:
Individualizacija
Težiti će se individualizaciji, nastojati će se svakom pojedincu pronaći odgovarajući mirisi, baš oni mirisi koji ga dovode u stanje opuštenosti i zadovoljstva, mirisi koji kod te osobe pobuđuju određena sjećanja i emocije. Trgovci, hotelijeri i razne uslužne djelatnosti nastojati će pronaći „svoje“ mirise koji će najbolje prezentirati njih i kod njihovih klijenata izazivati pozitivne emocije i sjećanja. Industrija mirisa nastojati će pronaći one arome koje nabolje utječu na određene emocije i stanja.
Distribucija
Kada već tako dobro reagiramo na mirise, zašto češće ne bismo bili izloženi njihovom pozitivnom utjecaju? Jedna od ideja koja se razvija je i digitalizacija mirisa, pretvaranje mirisa u digitalnu informaciju koja će se moći prenositi na daljinu, npr. putem naših „pametnih“ telefona. Takva informacija mogla bi se dekodirati u nekom uređaju koji se nalazi u našoj neposrednoj blizini i koji emitira upravo one mirise koje mi trebamo i npr. u našem domu pobuđuje osjećaje kao da se nalazimo na mjestu omiljenog godišnjeg odmora. Difuzori mirisa postojati će sve napredniji, moći će prepoznati naše potrebe i u točno određenom trenutku otpuštati mirise koji najbolje odgovaraju nama i trenutku. Osjet mirisa je osjet koji se najbrže privikava na podražaj, stoga će novi difuzori trebati osigurati da se mirisi otpuštaju u intervalima koji neće dopustiti našem osjetu da „otupi“ na podražaje.
Kliničko korištenje mirisa i istraživanje
Sve će se više nastojati mirise uključiti u razne vidove liječenja i terapije brojnih stanja na koje osjet mirisa može imati utjecaj. Istovremeno istraživanja će pronalaziti sve širu primjenu mirisa uz istovremenu znanstvenu potvrdu učinkovitosti takvih postupaka.
Wellness
Wellness koji je među prvima prepoznao značaj mirisa nastaviti će ih i dalje koristiti na sve učinkovitije i inovativnije načine. Osim postojećih tretmana upotrebe mirisa kroz razne tretmane aromaterapije, tuševa doživljaja, mirisne kupke, osmisliti će se čitav niz novih tretmana koji će nas putem mirisa dovoditi u stanje „wellnessa“. Na nama je samo da „zaplivamo“ na tom valu.