Skip to content

Wellness nije samo prostor

Kristijan Zulle

Wellness je postao nezaobilazni dio hotelske ponude. Teško je pronaći hotel više kategorije koji u ponudi nema „wellness“. Wellness prostori uređuju se i opremaju sve atraktivnije što iziskuje značajna materijalna sredstva. Wellness se prepoznaje kao prostor sauna i vodene zone (bazen, hidromasažni bazeni, tuševi doživljaja i sl.) te tretmanskih soba u kojima se nudi niz tretmana lica i tijela. I ništa više od toga, a wellness je puno više od samog prostora.

Ne postoji jedinstvena definicije wellnessa. Postoji ih nekoliko, nabrojat ću samo tri:

  • Dobro stanje zdravlja tijela i duha, osobito kao rezultat vlastitog napora.
  • Pristup zdravstvenoj skrbi koja promiče prevenciju bolesti i produženje života, za razliku od one koja promiče pristup koji se bavi samo liječenjem.
  • Stanje u kojem je čovjek u dobrom fizičkom i mentalnom statusu.

U današnje vrijeme uz termin wellness najčešće se veže općepoznata definicija zdravlja Svjetske zdravstvene organizacije: „Zdravlje (wellness) je stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i onesposobljenosti.“.

Nepostojanje jedinstvene definicije  zbunjuje korisnike, ali i profesionalce. Ni danas nisu jasno postavljene granice što wellness jest a što nije. Termin se najčešće koristi za opis usluga koje se nude u tzv. wellness ili spa centrima (još jedan terminološki problem, wellness ili spa), a vrlo često se koristi kao sinonim za sve što se smatra „zdravim“ i „dobrim“ za naše tijelo i duh. Global Wellness institute pod kapom wellness industrije podrazumijeva niz aktivnosti od fitnessa, preko industrije ljepote, zdrave prehrane, wellness turizma, preventivne medicine do alternativne medicine. To je industrija globalno vrijedna oko 4,2 bilijuna dolara.

Wellness nije novovjeka izmišljotina, elementi wellnessa poznati su i u drevnoj kineskoj i indijskoj medicine, te u Staroj Grčkoj i Rimskom carstvu. Noviji uzlet desio se zadnjih 50 godina kada se fokus zdravstvenih problema seli sa zaraznih na nezarazne kronične bolesti koje su u razvijenom svijetu osnovni razlog umiranja stanovništva. Nezarazne kronične bolesti u velikoj mjeri moguće je prevenirati osobnim aktivnostima prihvaćanja zdravih životnih navika, a wellness su upravo te aktivnosti.

Uglavnom na kraju ne male investicije u wellness prostor hotelijeri se trude čim prije pronaći operatera kojem će iznajmiti prostor wellnessa, premda s dobivenom najamninom neće isplatiti uređenje i opremanje tog prostora u narednih 100 godina. Čine li hotelijeri to da bi svojim gostima osigurali najbolju moguću uslugu koju im može osigurati dobar wellness operater? Ne, to uglavnom čine iz razloga da sa sebe odmaknu odgovornost i brigu o wellness sadržajima („brigo moja pređi na drugoga“). Zar je moguće da netko uloži nekoliko milijuna kuna u sadržaj kojeg se čim prije želi riješiti? Očigledno je moguće, dešava se svakodnevno. Veliki broj hotelijera ne zna što je wellness, kako ga učiniti svrsishodnim za svoje poslovanje, kako upravljati njime i na kraju kako na njemu zaraditi.

Najveći problem wellness prostora u hotelu je što u vrlo maloj mjeri odgovara za uspješnost svog poslovanja. Ako je hotel prazan i wellness će biti prazan. Ako hotel ugošćuje goste koji nisu potencijalni korisnici wellnessa, wellness će biti prazan. Ako je wellness smješten u zabačenom djelu hotela, a hotelske informacije nedovoljno dobro upućuju goste gdje trebaju ići, wellness će biti prazan, i tako možemo nabrajati i nabrajati.

Wellness management i wellness tim ima veliki utjecaj na zadovoljstvo klijenata sadržajima i uslugom, ali jako mali utjecaj na popunjenost. Upravljanje wellnessom bez interesa i pomoći hotela Sizifov je posao.

Hotelijeri, ali i wellness operateri trude se shvatiti koliki broj gostiju hotela će pohoditi wellness. Je li to 3%, 5% ili možda 30% od ukupnog broja gostiju. Do tog podatka je gotovo nemoguće doći jer na njega utječe niz čimbenika: kategorizacija hotela, vrsta gostiju, razdoblje godine, klimatske prilike, pozicija wellness prostora u hotelu, ostali hotelski sadržaji, zemljopisna pozicija hotela i njegovo okruženje, wellness brand koji upravlja prostorima wellnessa, marketinške aktivnosti  i niz drugih čimbenika koji će utjecati na poslovanje samog wellnessa.

Broj korisnika različit je od wellnessa do wellnessa, ovisi o kvaliteti wellness usluga, ali prvenstveno ovisi o trudu hotela da napuni wellness prostor. Samim time i profitabilnost wellnessa ovisi o hotelu a manje o wellness operatoru.

Gledano kroz prizmu hotelskog poslovanja, aktivnosti koje imaju za cilj očuvati i unaprijediti zdravlje gostiju, pomoći im da se opuste i bolje spavaju ili tjelesno aktiviraju, bolje izgledaju i da prihvate zdrave životne navike mogu se smatrati wellness aktivnostima.

Otvara nam se pitanje što onda u hotelu čini wellness? Je li to samo tzv. prostor wellnessa ili nešto značajno više? Vodimo li se prethodno rečenim, wellness nije samo sauna, hidromasažni bazen i ručna masaža, nego i yoga, trčanje, šetnja uz more ili po planini, svježe cijeđeni sok, jastuk za spavanje punjen ljuskicama heljde i sve ostalo što će gostu pomoći da se opusti nakon stresa, dobro naspava, tjelesno aktivira nakon dugotrajnog sjedenja, prihvati ispravne prehrambene i druge životne navike, osjeća bolje i „ljepše“. Pogledamo li šire i ne doživljavamo li wellness samo kao hotelski podrum od 1.500 m2 u koji je uloženo 3.000.000 eura, već kao ukupnost usluga koje promiču zdravlje bolji izgled i dugovječnost, shvatit ćemo da se tih 1.500 m2 može „preliti“ na cijeli prostor hotela, sve hotelske odjele i operacije te hotelu osigurati produženu sezonu, popunjenost i profitabilnost.

Ako prihvatimo da su aktivnosti koje vode očuvanju i unapređenju zdravlja gostiju, wellness, imamo razloga reći da su svih 100% gostiju hotela korisnici wellnessa. Ima li i jednog gosta koji s odmora ne želi otići opušteniji, tjelesno aktivniji, zdraviji i „ljepši“. Tu se nalazi svrsishodnost wellnessa u hotelu i isplativost velike investicije u wellness prostor. Ukupnost wellness sadržaja i simbioza hotelijera i wellness operatera može dovesti do bolje i duže popunjenosti hotela, ali i većeg zadovoljstva gostiju boravkom u hotelu. Hotel s dobro osmišljenim wellness sadržajima postaje mjesto, osim odmora, zabave, poslovnih sastanaka i sl., i mjesto očuvanja i  unaprjeđenja zdravlje svojih gostiju. Dodana vrijednost vrijedna poštovanja.